loading...

زیبایی و زناشویی

مجله اینترنتی زیبایی و زناشویی

14 گیاه مفید برای درمان هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

ابن سینا بازدید : 13 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

Hypoglycemic وضعیتی است که در آن فرد از سطح پایین قند خون رنج می برد. علائم هیپوگلیسمی شامل گرسنگی ، لرزش ، حالت تهوع و عرق خرید دیلدو بیش از حد است. این بیماری معمولا در طی درمان دیابت ، برنامه کاهش وزن اتفاق می افتد.اگر چه به طور کلی عوامل زیادی وجود دارد که می تواند موجب کاهش سطح قند خون شما شود.

 

برگ neem

این فهرست از گیاهان هیپوگلیسمی و مزایای بهداشتی تنها در صورت نیاز مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند مصرف بعضی از گیاهان مانند زنجبیل دیلدو و سیر به طور منظم توصیه می شود تا زمانی که شما آن را به میزان مناسب برای حفظ قند خون در سطح نرمال نگه دارید. با این حال، گیاهان با اثرات قوی هیپوگلیسمی باید اجتناب شود زمانی که واقعا مورد نیاز نیست.

 

divider

 

بیشتر بخوانید :

 

فواید مصرف تخم مرغ برای افراد دیابتی

 

لیست خوراکی های مضر برای افرادی که قند (دیابت) دارند

 

عوارض دیابت در دوران بارداری و تاثیر آن بر روی جنین

 

14 گیاه مفید برای درمان هیپوگلیسمی (قند خون پایین)

 

لیستی از گیاهان هیپوگلیسمی که باید مصرف کنید

1 - شنبلیله :

دانه های شنبلیله معمولا به عنوان ادویه جات در ترشی جات استفاده می شود در حالی که برگ ها به عنوان گیاهان و چای استفاده می شود. برخی مطالعات بیان کرده اند که یک فنجان چای شنبلیله حاوی برخی از خواص با اثر هیپوگلیسمی است .

 

شنبلیله

2 -گراسینیاکولا Gracinia Kola :

گراسینیاکولا نیز به عنوان کلا تلخ شناخته می شود و یکی از مزایای اصلی این گیاه کاهش سطح قند خون است. این میوه از آفریقا منشا گرفته و مردم محلی به طور معمول در دوران بارداری از آن استفاده می کردند. زیرا محتوای هیپوگلیسمی موجود در گراسینیاکولا می تواند به جلوگیری از دیابت حاملگی در مادران باردار کمک کند.

 

گراسینیاکولا Gracinia Kola

3 - فلفل Cayenne :

فلفل Cayenne دارای طعم تند است که می تواند به بهبود اشتها در فرد کمک کند. حتی غذاهای بی مزه نیز وقتی که با فلفل کایین مصرف می شود، می تواند خوشمزه باشد. به همین دلیل است که فلفل کایین به طور معمول برای درمان بیماران دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد نه تنها به این دلیل که حاوی اثرات هیپوگلیسمی است بلکه مزه خوب آن بعضی از محدودیت های ادویه جات را برطرف می کند.

 

فلفل

4 - شیرین بیان :

ترکیب آمورفورتین موجود در شیرین بیان بسیار شگفت انگیز است.و این ترکیب قوی به بیماران دیابتی کمک شایانی می کند.

 

شیرین بیان

5 - چای سبز :

بر هیچکس پوشیده نیست که مزایای چای سبز برای سلامت انسان بسیار شگفت انگیز است.و از جمله خاصیت شگفت انگیز آن کمک به کاهش سطح قند خون است. فلاونوئید موجود در چای سبز می تواند به کاهش میزان انباشته سلول های چربی که ممکن است بر مقاومت به انسولین اثر بگذارد ، در حالی که اثر آرام بخش چای سبز نیز نقش مهمی در عادی سازی قند خون دارد.

 

گیاهان هیپوگلیسمی انواع گیاهانی هستند که می توانند به کنترل سطح قند خون کمک کنند. این نوع از گیاهان به عنوان درمان جانبی برای بیماران دیابتی به خصوص بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 مورد استفاده قرار می گیرند.

به عبارت دیگر، گیاهان هیپوگلیسمی برای افرادی که از هیپوگلیسمی رنج میبرند نیستند، زیرا این اثر به جای درمان، شرایط بیماری را بدتر می کند.

 

نکته : یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام استفاده از گیاهان هیپوگلیسمی به عنوان درمان دیابت مطرح شود، قرار است تحت نظارت حرفه ای باشد تا از اثرات منفی با درمان فعلی دارو جلوگیری شود.

 

نکته : اگر کسی داروی پایین آورنده قند خون مصرف کند دیگر نباید گیاه های هیپوگلیسمی مصرف کند.

 

برگ درخت انبه

14 - برگ neem درخت همیشه سبز گرمسیری :

کشت درخت neem از هند آغاز شده و بخشی از داروهای از زمان باستان بوده است. دلیل اینکه چرا برگ neem برای دیابت عالی است، زیرا حاوی فلاونوئید، محتوای آنتی اکسیدانی است که برای کنترل قند خون مناسب است.

بهترین راه برای کنترل سطح قند خون با کنترل رژیم غذایی روزانه و انجام تمرینات منظم است.

 

 

چای سبز

6 - دارچین :

دارچین دو نوع از جنس Cassia و سیلان وجود دارد. بهترین نوع دارچین برای درمان بیماران دیابتی دارچین سیلان است. دارچین فوق العاده کم کالری است و یک افزودنی عالی برای عطر و طعم غذا است.

 

دارچین

7 - شیر تیغک :

شیر تیغک برای درمان افراد مبتلا به دیابت قرن هاست که مورد استفاده قرار میگیرد. سیلیمارین یک آنتی اکسیدان است که دارای اثر هیپوگلیسمی برای کمک به کنترل سطح قند خون است.

 

شیر تیغک

8 - برگ درخت موز :

برگ های موز به علت توانایی در برای بهبود تولید انسولین ، کاهش سطح قند خون و افزایش هیپوگلیسمی ، به عنوان گیاه انسولین شناخته شده است. برگ های درخت موز معمولا در اطراف مناطق آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد برگ های درخت موز نه تنها به برای بهبود دیابت محدود می شود، بلکه برای مدیریت قلب و کلسترول نیز مناسب است.

 

برگ atis

12 - برگ های کاری (ادویه هندی ) :

مزایای سلامتی برگ های کاری برای دیابت از طریق چندین تحقیق علمی ثابت شده است. برگ کاری نه تنها خوشمزه است، بلکه حاوی فلاونوئیدهای آنتی اکسیدان قوی و مواد گلیکوزیلی است که می تواند به عنوان داروهای ضد دیابت عمل کند.

 

برگ کاری ( ادویه هندی )

13 - برگ درخت انبه :

درختان انبه فقط به منظوربرداشت میوه ها کشت می شوند اما می توانید حدس بزنید که برگ های انبه می توانند به عنوان گیاه های هیپوگلیسمی برای کمک به مدیریت سطح قند خون استفاده شوند؟ تانن ها و آنتونیانین ها با شکستن قند خون بیش از حد، با بهینه سازی تولید انسولین ، باعث کاهش قند خون می شوند.

 

برگ درخت موز

9 -زنجبیل :

براساس نشریه اروپایی فارماکولوژی در سال 2009، یکی از مزایای زنجبیل این است که سطح قند خون را پایین بیاورد زیرا زنجبیل حاوی ترکیبات خاصی است که برروی سروتونین تأثیر می گذارد. در نتیجه سطح قند خون می تواند تا 25٪ کاهش یابد.

 

زنجبیل

10 - زردچوبه :

زردچوبه برای کاهش وزن بسیار عالی است زیرا حاوی کورکومین است که می تواند سلول های چربی اضافی را در بدن تنظیم کند. این به این معنی است که مقاومت به انسولین می تواند برطرف شود و سطح قند خون به طور طبیعی تنظیم می شود.

 

زردچوبه

11 - برگ Atis :

خواص سلامتی برگهای Atis برای دیابت از طریق چندین تحقیق علمی اثبات شده است. برگ Atis حاوی خواص ضد دیابتی قوی است که می تواند به عنوان گیاهان هیپوگلیسمی عمل کند تا به مدیریت سطح قند خون کمک کند.

خواص اعجاب انگیز کپسول ممورال

ابن سینا بازدید : 18 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

اسانس های موجود در کندر دارای اثر شل کنندگی بر روی عضلات صاف عروق بالاخص عروق مغزی بوده و موجب برطرف شدن اسپاسم و تنگی عروق و در نتیجه خون رسانی بهتر به بافت و سلول ها می گردد. از طرف دیگر مشتقات بوزولیک اسید موجود در کندر، بخصوص استیل ۱۱- کتو بوزولیک اسید، از لحاظ فارماکولوژی بسیار فعال بوده و به طور خاص باعث مهار سنتز لوکوترین آندوژن می گردد.

 

بر خلاف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب، عصاره کندر فاقد خاصیت اسیدزائی در دستگاه گوارش می باشد. عصاره کندر بخصوص اسید بوزولیک یک پنتاسیلیک تری ترپنوئید و مشتقات استیله آن روی تولیـد آنـتی بادی ها و مصونیت سلولی هر دو اثرمی نماید. اسید بوزولیک یک مهار کننده بسیار قوی لیپواکسیژناز می باشد.

 

و از این طریق تولید لوکوترین را مهار می کند بخصوص LTB-۴که یک عامل کموتاکسیک فعال است. تجارب بالینی روی ۸۱ نفر بیمار مبتلا به روماتیسم همراه با گروه کنترل و پلاسبو و تحت درمان با عصاره کندر به طور قابل ملاحظه ای کاهش درد و التهاب را با یک دوره درمان سه ماهه نشان داد التهاب سینوویال همراه با ساییدگی مربوط به تولید لوکوترین B۴در مفصل است.

 

عصاره کندر در موش صحرایی اثر ضد درد و آرام بخش نشان داده است. در انسان مبتلا به لوسمی، مشتق استیل ۱۱- کتوبوزولیک اسید سنتز RNA , DNA و پروتئین را در سلول های لوسمیک HL-۶۰ مهار می سازد. هچنین این عصاره دارای خاصیت ضد آسم است که در مطالعات انسانی برروی ۴۰ بیمار مبتلا به آسم تحت درمان با ۳۰۰ میلی گرم عصاره کندر ۳ نوبت در روز به مدت ۶ هفته به اثبات رسیده است.

 

مضرات کپسول ممورال :

طي مصرف مقادير معمول كندر عوارض جانبي و يا مشكل خاصي گزارش نشده است. ولي بعلت وجود تركيـبات ترپنوئيدي در روغن فرار كندر، مي بايسـت همـانند سـاير فرآورده هاي حاوي روغـن فـرار(اسانس) در مصرف بيش از حد خوراكي اين فرآورده نيز جانب احتياط رعايت شود .

 

موارد نادري از سردرد، عوارض گوارشي خفيف.

 

آبستني وشيردهي:

 

در حين آبستني و شيردهي زير نظر پزشك مصرف گردد.

 

مقدار مصرف:

 

روزي سه بار هر بار 1 تا 2 كپسول با كمي آب ميل شود.

 

divider

 

بیشتر بخوانید :

 

عوارض و خطرات استفاده بعضی از گیاهان دارویی

 

گیاهان دارویی مفید برای اعصاب از نظر طب سنتی ایران

 

خواص اعجاب انگیز کپسول ممورال

 

آرتریت روماتوئید

واکنش های آلرژی

آسم برونشیال مزمن

پسوریازیس

MS

خواص معجزه آسا کپسول ممورال 

 

ترکیبات کپسول ممورال :

هـركپسول ممورال حـاوي 360 ميلي گـرم الئوگم رزين كندر و 36 ميلي گرم گـرانول پودر ريشه زنجبيل مي باشد كه بر مبناي 4/10-4/8ميلـي گرم اسانـس تام و 172-140 ميلي گرم گم وموسيلاژ استاندارد شده است.

 

مواد موثر کپسول ممورال :

۶۰ %صمغ ، ۲۳ %– ۲۰ %موسیلاژ و ۹%-۵ % اسانس و از مهمترین مواد موثره موجود در اسانس کندر می توان به Thujon برابر ۶۳ % P-Cymen برابر ۱۴% و Linalol برابر۱/۵ % اشاره کرد. افزون براین کندر حاوی یک اسید آزاد بنام Boswelic acid می باشد، که از عوامل مهم خواص درمانی کندر اعلام شده است.

 

اخیراً ثابت شده است که اختلالات ادراکی در حیوانات مسن به علت التهاب در مغز و تغییرات حاصله از آن است و معلوم شده است موش صحرایی مسن با اختلالات ادراکی در مقایسه با حیوانات جوان دارای نشت عروقی در شبکیه چشم است.

 

و کم شدن اختلالات ادراکی به موازات کم شدن ضایعات شبکیه به علت تولید لوکوترین است. بدین ترتیب بنظر می رسد که مکانیسم اثر ضد الزایمر عصاره کندر و اثر مثبت آن در بالا بردن حافظه و کم کردن فراموشی به علت اثر ضدالتهاب آن در مغز می باشد .

 

ثابت شده است که مصرف مسترمر داروهای ضد التهاب به عنوان بازدارنده از ابتلاء به بیماری آلزایمر است. عصاره کندر افزون بر این دارای خاصیت ضدکولیت بوده و می تواند کولیت های زخم دار را التیام بخشد. عصاره کندر دارای اثر ضد سرطان است و می توانند سنتز RNA , DNA و پروتئین را در سلول های لوسمیک در invitro مهار نماید.

 

کاربرد کندر افزون بر تاثیر مثبت آن در افزایش حافظه و رفع فراموشی، در درمان یک سری از بیماری های التهابی، ازجمله :

 

خواص کپسول ممورال :

در درمان اختلالات و علائم ناشي از محدوديت گردش خون مغزي (مانند كم شدن حافظه يا اختلالات ادراكي)، زوال عقل (آلزهايمر)، ضد روماتيسم، ضد التهاب، ضد استئوآرتريت گردن، درد پشت، ضد كليت السر و مؤثر در جلوگيري از پيشرفت MS

همه چیز در مورد قرص گیاهی ممورکس ( Memorex ) و عوارض آن

ابن سینا بازدید : 10 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

فلاون‌ها و ترپن‌های موجود در گیاه جینکو بیلوبا دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند که سلول ها را از آثار اکسیداتیو و مخرب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. جینکولیدهای موجود در این دارو از طریق اثر آنتاگونیستس با PFA، مانع از ایجاد لخته و کاهش خطر آسیب‌های هیپوکسیک بافت مغز می‌شوند.

 

سایر مکانیسم‌های پیشنهادی شامل متسع نمودن سرخرگ ها، افزایش و بهبود جریان خون در بافت‌ها و اعضای بدن به خصوص قلب و مغز، کاهش ویسکوزیته خون، کاهش تجمع پلاکتی و افزایش آزاد سازی کاتکول‌آمین‌ها و سایر میانجی‌های عصبی و کاهش باز جذب مواد مذکور، در نتیجه بهبود علائم افسردگی است.

 

ترکیبات قرص ممورکس:

هر قرص حاوی 40 میلی گرم عصاره خشک استاندارد شده گیاه جینکوبیلوبا Ginkgo Biloba معادل 4-2 میلی گرم فلاونوئیدهای تام بر حسب هایپرزوئید. (میزان اسید جینکولیک در این قرص به کمتر از ppm 1 رسیده است. تا از آثار زیانبار آن جلوگیری شود.

 

در چه مواردی از قرص ممورکس استفاده می شود :

ممورکس در تقویت قوای ادراکی ، حافظه، یادگیری و عملکرد مغزی بسیار موثر است

ممورکس موثر جهت پیشگیری از بیماری آلزایمر می باشد

ممورکس در درمان ناتوانی جنسی در آقایان موثر است

موثر جهت درمان افسردگی

ممورکس دارای خاصیت آنتی ‌‎اکسیدانی

همچنین ممورکس در درمان سرگیجه و اختلالات شنوایی موثر می باشد

هشدار

در دوران بارداري، شيردهي و کودکان زير 12 سال استفاده نگردد.

در افراد حساس به گياه جينکوبيلوبا و بيماراني که نياز به جراحي Elective دارند .

 

عوارض عصبی مصرف بیش از حد از قرص گیاهی تقویت کننده حافظه : سردرد، سرگیجه، خونریزی در زیر پرده عنکبوتیه.

عوارض قلبی عروقی مصرف بیش از حد از قرص گیاهی تقویت کننده حافظه : افزایش ضربان قلب، خونریزی‌های ناگهانی.

عوارض گوارشی مصرف بیش از حد از قرص گیاهی تقویت کننده حافظه : تهوع، استفراغ و اسهال.

بسته بندی قرص گیاهی ممورکس :

قرص گیاهی ممورکس 40 میلی گرمی روکش دار در جعبه 30 عددی

 

شرایط نگهداری قرص ممورکس :

 

دور از نور و در دماي اتاق (15-25 درجه سانتيگراد) نگهداري شود.

 

divider

 

بیشتر بخوانید :

 

فواید دارویی و درمانی عرق مریم گلی

 

خواص دارویی و درمانی زرشک

 

خواص دارویی و درمانی دمنوش گل پنیرک

 

همه چیز در مورد قرص گیاهی ممورکس ( Memorex ) و عوارض آن

 

دارو گیاهی ممورکس برای تقویت حافظه و تقویت قوای جنسی موثر است ( memorex )

 

نحوه استفاده از قرص گیاهی ممورکس:

برای درمان کاهش خونرسانی به بافت مغز : روزی 3 بار، هر بار 2-1 قرص گیاهی ممورکس، به مدت 3 هفته.

برای درمان اختلالات شریان های محیطی و قلبی : روزی 3 بار، هر بار 1 قرص گیاهی ممورکس، به مدت 3 هفته.

برای درمان سرگیجه و سردرد ناشی از اختلالات عروق : روزی 3 بار، هر بار 1 قرص گیاهی ممورکس، به مدت 6 هفته.

اثرات منفی قرص Memorex :

مصرف همزمان قرص گیاهی ممورکس با داروهای ضد انعقاد، ضد پلاکت و مقادیر زیاد ویتامین E موجب افزایش احتمال خونریزی می‌شود.

 

قرص گیاهی ممورکس سبب تشدید اثر داروهای مهار کننده مونوآمین‌اکسیداز می شود. (MAO).

 

عوارض قرص گیاهی ممورکس:

مصرف بیش از حد از قرص گیاهی تقویت کننده حافظه ممکن است با عوارضی از جمله موارد زیر همراه باشد:

فواید دارویی و درمانی عرق مریم گلی

ابن سینا بازدید : 13 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

مشخصات گیاه مریم گلی

مریم گلی راازبرگ های خشک شده ی گیاهی به نام سالویا افیسینالیس ازتیره ی نعناع به دست می آورند.مریم گلی از خانواده نعنا است که بیشتر از برگ‌های آن استفاده می‌شود؛ یک گیاه تلخ مزه‌ای که دارای اسانس و رایحه‌ی مشخصی است.

 

"مریم گلی"‌ گیاه دارویی است و در کتب طب سنتی به نام «مریمی» نام برده شده است و در زبان عربی «مریمیه» و «شالبیه» و «مریمیه صغیره» نام برده می‌شود. این گیاه در تمام مناطق معتدله رشد می‌کند و دارای گل‌های زیبایی است و جزء گیاهان معطر و خوشبو است که طعم بسیار تلخی دارد.

 

خواص برگ مریم گلی

 

طبق نظر حکمای جدید این گیاه با ارزش­‌ترین گیاه تیره­‌ی نعناع است. برگ آن دارای اثر نیرودهنده و مقوی است. به علت دارا بودن خاصیت تسهیل در هضم، مدر، ضد تشنج، تب­بر، ضدعفونی کننده، کم­‌کننده قندخون و قاعده آور است. در استعمال خارجی آن، جهت التیام عمل و ضدعفونی کننده زخم­‌ها و جراحات استفاده می­‌شود و چون اثر مقوی دارد مصرف آن موجب می­‌شود که عمل هضم تسهیل یابد. استفراغ­‌های تشنج‌­آور آرام شود و اسهال­‌های ساده درمان پذیرد. در موارد خون‌روی و ترشحات مهبلی ناشی از ضعف مصرف آن موجب جلوگیری از خون‌روی و ترشحات می­‌شود و به­‌علاوه سرفه­‌های مزمن قطع شود.

 

مصرف فرآورده‌­های آن در نقرس، سردرد یک طرفه، آب آوردن انساج و خیز اعضا مفید است. دم­‌کرده­‌ی آن در رفع عرق شبانه و عرق ناشی از ضعف که در بیماران مبتلا به تب­‌های قطع نشدنی دست می­‌دهد اثر معالج دارد.به­‌صورت موضعی به عنوان ضدالتهاب، قابض، ضد باکتری، در التهاب دهان به صورت غرغره و دهان شویه استفاده می­‌شود. مصرف مریم گلی و عرق آن باعث کاهش قند خون در افراد سالم و دیابتی وابسته به انسولین می­‌شود اما در بیماران دیابتی غیروابسته به انسولین اثر ندارد.

 

خواص مریم گلی

 

خواص عرق مریم گلی

 

• مانع عرق کردن زیاد شده، یعنی منافذ عرقی را تنظیم می‌کند.

• اختلال عصبی را برطرف می‌کند.

• مریم گلی برطرف کننده سرگیجه است.

• داغ شدن ناگهانی که در هنگام یائسگی به وجود می آید را از بین می برد.

 

یائسگی

 

 

• هنگام دندان درد، برگ مریم گلی و آویشن را گلوله کرده ، روی دندان گذاشته درد را از بین می‌رود.

 

راز سفیدی دندان ها

 

 

• آرامش بخش و برای کاهش قند خون استفاده می شود.

 

جو دو سر و درمان دیابت

 

 

• همچنین برای زخمهایی که بر اثر واریس به وجود می آیند بسیار مؤثر است.

 

واریس و درمان آن

 

 

• جوشهای داخل دهان و بعضاً آفت دهان را درمان می کند.

• ضد آلزایمر است.

• کاهش دهنده قند خون است.

 

معجزه درمان دیابت با جو دو سر

• برطرف کننده نیش حشرات است.

 

خواص مریم گلی

 

گروه خون و مریم گلی

 

استفاده از مریم گلی برای تمامی گروه های خونی مفید است.

 

خواص مریم گلی

 

عوارض عرق مریم گلی

فراورده­‌های مریم­‌گلی با املاح آهن ناسازگاری دارد و قندخون را (نوع اصلی) کم می­‌کند. اسانس آن سمی است و در مصرف درمانی وارد نمی‌­شود. ترشحات شیر را کم و متوقف می‌­کند. به واسطه ترکیبات سمی­‌تر چون مقادیر زیاد برگ آن سمی بوده باعث افزایش ضربان قلب افزایش دمای بدن و سرگیجه می‌­شود. و سردرد در گرم مزاجان می­‌آورد. در مصرف طولانی ممکن است حملات شبیه صرع بروز کند.

 

عصاره­‌ی آن برای مداوای برخی بیماری‌­های مربوط به حلق و حنجره و شستشوی دهان استفاده می­‌شود. اسانس آن به علت خاصیت ضدباکتریایی آن در صنایع غذایی و آرایشی استفاده می­‌شود.

و طبق نظر حکمای قدیم این گیاه گرم و خشک است و مفتح سُدَّه (بازکننده گرفتگی رگ) و مُحلّل اخلاط وارده (خلط سرد) و ریاح و ضماد او با سرکه جهت ورم سپرز (طحال) و خاییدن (مالیدن آن به لثه) جهت تسکین درد دندان و رفع عُسرالنفس (آسم و تنگی نفس) مؤثر و تخم آن جهت گزیدان هوام (حشرات) و سَیَلان رحم (هیپرمنوره) و بواسیر نافع است و پخته­‌ی آن سیاه­‌کننده موی و چون با حنا مخلوط کرده و بر موی بمالند آن را طویل گرداند ولی زود سفید سازد.

 

فواید دارویی و درمانی عرق مریم گلی

 

مریم گلی گیاهی است علفی , پرشاخه , به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر, خودرو ودرنواحی آسیا , مدیترانه وشمال آفریقایافت می شود. گیاه دارویی مریم گلی را به علت گل زیبایی که دارد به عنوان گیاه زینتی نیزبه کارمی برند. مریم گلی دارای برگ های متقابل وبه رنگ سبزخاکستری می باشد. محل رویش گیاه دارویی مریم گلی درایران درتبریز و آذربایجان است.

 

خواص مریم گلی

 

 

ترکیبات موجوددر گیاه دارویی مریم گلی

ماده ی موثره ی این گیاه جزء گروه روغن های فرارمی باشدواهم آن هاعبارتنداز: روغن فرار(۱٫۲ تا ۲٫۸ ) که محتویات این روغن درگونه های دیگراین گیاه دارویی متفاوت می باشد.مثلادربرگ های نوع اسپانیایی مقدار سینئول ۳۵ درصدوکامفت ۳۰ درصداست درصورتیکه نوع دالماتیان دارای ۵۰ درصد توچون , ۱۵ درصد سینئول , ۸ درصدکامفور, ۷ درصدبرنئول و۵ درصداسیدکازنوزولیک پیکروسالوین می باشد. علاوه برترکیبات فوق گیاه دارویی مریم گلی دارای تانن واسیداورسولیک نیزمی باشد.

 

خواص مریم گلی

 

موارد استفاده از عرق مریم گلی

روغن مریم گلی ضدعفونی کننده و قابض است، از این رو در درمان گلودرد، مشکلات دهان و گاهی برای درمان بریدگی و کبودی به کار گرفته می شود. تحقیقات نشان می دهد، مریم گلی دارای خواص استروژنی است. علاوه بر این قند خون را در افراد دیابتی کاهش داده و برای رفع خستگی ذهنی، آرامش اعصاب و افزایش قدرت تمرکز مفید است.

 

مریم گلی همچنین برای درمان تعرق زیاد و بند آمدن خون در بریدگی ها کاربرد دارد. جویدن برگ های تازه و همچنین نوشیدن چای آن برای دهان و گلو درد مفید است. مریم گلی در درمان دل درد، اسهال، نفخ، آنفلوآنزا و سرماخوردگی بسیار مؤثر است. شست وشوی موها با آن، شوره سر را از بین می برد. ترکیب مریم گلی با نعناع، رزماری و ‎.‎.‎. درمانی برای سردرد است. مریم گلی قاعدگی را تنظیم کرده، شیر را کاهش داده و در درمان گرگرفتن های دوران یائسگی مؤثر است. روغن آن برای تصفیه هوا به کار رفته و رایحه خوشی دارد.

 

دوز استفاده از عرق مریم گلی

 

دم­‌کرده 30 تا 15 گرم برگ آن در یک لیتر آب بعداز غذا به مقدار یک قاشق سوپ­‌خوری بین هر دو غذا و تنتور حاصل از خیساندن 15-10 گرم برگ خشک در 5 برابر الکل به مقدار 25-10 قطره در روز. در استعمال خارجی پماد آن 30گرم گیاه خشک 30گرم عشقه و 250 گرم پی خوک و 45 گرم موم درست شده جهت التیام اولسرها به کار می­‌ر‌ود. در فرانسه از 30-15 گرم آن در یک لیتر آب به عنوان قاعده‌­آور و دم کرده نیم مشت 5 برگ خشک آن را در یک لیتر آب برای تحریک و عرق کردن و جهت استعمال خارجی 5 مشت آن در یک لیتر آب جهت شستشو به­‌کار می­‌رود.

 

خواص مریم گلی

5 مزیت شگفت انگیز تخم گشنیز در کاهش وزن و لاغری

ابن سینا بازدید : 7 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

اکثر افراد، به ویژه دختران یا زنان، تمایل دارند تناسب اندام داشته باشند. آن ها حتی مایل به انجام کارهایی برای از کاهش وزن و بدست آوردن اندام ایده آل هستند. 

 

بارداری و شیردهی.

آلرژی. برای کسانی که به رازیانه، زیره سیاه، کرفس، رازیانه و یا نسبت به گیاهان مشابه آلرژی دارند، این گیاه ممکن است باعث آلرژی شود.. آلرژی همراه با برخی از علائم است که شبیه هر گونه آلرژی غذایی دیگر می باشد.

دیابت. از آنجا که طبیعت آن دارای توانایی کاهش سطح قند خون است، بهتر است افرادی که دیابت دارند، میزان قند خونشان را دقیقا زمانی که دانه های گشنیز مصرف می کنند، کنترل کنند.

فشار خون پایین. برای افرادی که فشار خون پایین دارند، در مصرف دانه های گشنیز احتیاط کنند، زیرا زیرا ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

 

4. بهبود سوخت و ساز بدن

 

علاوه بر این، دانه های گشنیز هضم غذا را بهبود می بخشند. هنگامی که عمل هضم بهبود می یابد، توانایی در هضم غذا بهتر خواهد شد به این معنی که متابولیسم و سوخت و ساز بسیار خوبی خواهید داشت.

 

5. کمک در گوارش

 

علاوه بر بهبود سوخت و ساز بدن، دانه های گشنیز می تواند التهاب را کاهش دهد. دانه گشنیز می تواند گاز داخل معده، نفخ و مشکلات دستگاه گوارش را کاهش دهد. علاوه بر این، توانایی روده را در جذب مواد مغذی بهتر می کند.

 

خواص بذر گشنیز در لاغری

 

هشدار و احتیاط

 

علیرغم مزایای استفاده از دانه های گشنیز برای کاهش وزن، ممکن است گشنیز برای شرایط یا بیماری های خاص مضر باشد.

 

 

عمل جراحي. همانطور که قبلا گفته شد دانه های گشنیز ممکن است میزان قند خون خود را پایین بیاورند، بنابراین نگرانی وجود دارد که دانه های گشنیز ممکن است در طول عمل جراحی با کنترل قند خون تداخل ایجاد کنند.

علاوه بر این که گشنیز می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد کند، همچنین می تواند حساسیت خورشید را افزایش دهد. این بدان معنی است که پوست شما حسسیت بیشتری نسبت به نور خورشید خواهد داشت و ممکن است شما را در معرض خطر تحریک پوست، التهاب، پوست تیره و آفتاب سوختگی قرار دهد. بعضی از اختلالات احتمالی ناشی از مصرف دانه های گشنیز شامل اسهال شدید، درد معده، افسردگی، بی نظمی قاعدگی و کم آبی بدن زنان باشد.

 

5 مزیت شگفت انگیز تخم گشنیز در کاهش وزن و لاغری

 

اطلاعات تغذیه ای دانه های گشنیز

معمولا، مشخصات تغذیه ای ساقه تازه یا برگ های گیاهان غنی از ویتامین هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K همراه با مواد معدنی رژیمی متعادل است. با این وجود بذرهای گشنیز دارای محتوای کمتری از ویتامین ها هستند، اما حاوی مقدار قابل توجهی از مواد معدنی مانند فیبر رِژیمی، سلنیوم، آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز و سایر مواد معدنی می باشد. ما به شما ارزش تغذیه ای گشنیز را ارائه می دهیم.

 

ارزش تغذیه ای بذر گشنیز (100 گرم) :

 

298 کیلوکالری کالری

18 گرم چربی

1 گرم چربی اشباع شده

13.58 گرم چربی غیر اشباع تک زنجیره ای

1.75 گرم چربی غیر اشباع چند زنجیره ای

46 میلی گرم فیتوسترول

6.02 گرم خاکستر

8.86 گرم آب

35 میلی گرم سدیم

55 گرم کربوهیدرات

42 گرم فیبر غذایی

12.37 گرم پروتئین

2.13 میلی گرم نیاسین

0.29 میلی گرم ریبوفلاوین

0.239 میلی گرم تیامین

21 میلی گرم ویتامین C

709 میلی گرم کلسیم (Ca)

0.975 میلی گرم مس (Cu)

16.32 میلی گرم آهن (Fe)

330 میلی گرم منیزیم (Mg)

1.9 میلی گرم منگنز Mn))

409 میلی گرم فسفر (P)

1267 میلی گرم پتاسیم (K)

26.2 میکروگرم سلنیوم (Se)

35 میلی گرم سدیم (Na)

4.7 میلی گرم روی (Zn)

دانه گشنیز راهی برای کاهش وزن و لاغری

 

علت چاقی و اضافه وزن چیست؟

علت اینکه برخی افراد اضافه وزن می یابند و چاق تر می شوند این است که آن ها بیشتر غذاهایی می خوردند که که حاوی مقدار زیادی کالری و فاقد آب و فیبر است، همچنین به دلیل چربی اضافی ذخیره شده در بدن است. افرادی که غذاهای حاوی مقادیر زیاد آب و فیبر مثلا میوه ها، سبزیجات، سالاد و ... را مصرف نمی کنند، بیشتر در معرض چاقی قرار می گیرند.

 

از سوی دیگر،یکی دیگر از علل چاقی مصرف زیاد نمک است. مصرف زیاد نمک باعث تشنگی و مصرف بیشتر آب می شود که در نتیجه تجمع زیاد آب در بدن، دچار ورم بدن و اضافه وزن خواهیم شد. داروهای خاص یا ننوشیدن آب کافی، مصرف ناکافی پروتئین، یا رژیم غذایی ناسالم می تواند منجر به چاقی شود. در بخش بالا تمام علل افزایش وزن را بیان کردیم، اما دلیل اصلی چاقی، اختلال سیستم لنفاوی و تجمع آب ومایعات در بافت ها و فضای بینابینی است که این منجر به ورم بدن و اضافه وزن می شود. این نوع افزایش وزن، تحت عنوان احتباس آب(تجمع آب در بدن ) نامیده می شود.

 

چرا احتباس آب نامیده می شود؟

 

زیرا آب در ناحیه خاصی از بدن یعنی بافت های بدن تجمع می یابد و باعث ایجاد ورم در بعضی قسمت های بدن مانند ناحیه پاها، مچ پا، ساق پا، ریه ها و سایر نقاط می شود. در زنان احتمال بیشتری وجود دارد که مشکلات احتباس آب را تجربه کنند که به دلیل تغییرات مکرر در سطح هورمون هاست. بنابراین، این مشکل باعث ترشح آلدوسترون می شود و کلیه ها را برای حفظ آب بیشتر تحریک می کند.

 

فواید بذر گشنیز در لاغری و تناسب اندام

 

فواید دانه های گشنیز برای کاهش وزن

1. غنی از مواد معدنی و ویتامین ها

 

یکی از دلایل افزایش وزن شما این است که شما کالری زیادی مصرف می کنید و پروتئین و فیبر کمتری مصرف می کنید. برای کاهش وزن، شما باید آن دسته مواد غذایی را مصرف کنید که متابولیسم شما را افزایش می دهند و چربی ها را می سوزانند. دانه های گشنیز به نظر می رسد راه سنتی برای کاهش وزن باشد به این دلیل است که غنی از مواد معدنی است و برای لاغری بسیار موثر است.

 

انواع مختلف رژیم غذایی می توان داشت، از رژیم غذایی طبیعی گرفته تا رژیم غیر طبیعی (استفاده از قرص های کاهش وزن). گاهی اوقات، مردم برای از کاهش وزن خود را تحت شرایط سخت قرار می دهند، مثلا از خوردن غذا پرهیز می کنند. این روش برای سلامتی بدن بسیار مضر است زیرا بدن دچار کمبود مواد مغذی خواهد شد. در این مقاله، یک راه طبیعی و سالم برای کاهش وزن خواهید آموخت.

 

ظاهرا، دانه های گشنیز حاوی مواد یا ترکیبات خاصی هستند که قابلیت کاهش وزن را دارند. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ اگر شما کنجکاو هستید، این مقاله را به دقت مطالعه کنید!

شما باید بدانید که گشنیز چه نوع گیاهی است. برگ های تازه و دانه های خشک شده گیاه گشنیز به طور گسترده برای افزایش طعم غذا استفاده می شود.نام علمی گشنیز Coriandrum sativum می باشد. اکثر افراد آن را به عنوان سیلانترو(گشنیز) یا جعفری چینی می شناسند. کلمه "coriander”" در واقع بیشتر به معنی تخم گشنیز است تا گیاه آن. تمام اجزای این گیاه خوراکی است از جمله بذر آن. بذر این گیاه هنگام خرد شدن طعم مرکبات لیمو دارد ،که این به دلیل محتوای لینالول ترپن و پینن می باشد.

 

معمولا از برگ های تازه و دانه های خشک شده این گیاه به عنوان ادویه برای پخت و پز استفاده می شود تا غذاها را طعم دار کنند. این گیاه بومی جنوب اروپا و شمال آفریقا تا جنوب غربی آسیا است. گشنیز گیاه لطیفی است و دارای برگ های نازک می باشد ومی تواند تا 50 سانتی متر رشد کند.

 

 

2. محتوای پتاسیم بالا

 

یکی از علل احتباس آب، سدیم است. مصرف بیش از حد سدیم باعث نفخ و ورم بیشتر بدن می شود. تنها ماده معدنی كه مي تواند در مقابل اثر سديم (احتباس آب) به شما كمك كند، پتاسيم است. از این رو، مصرف دانه های گشنیز که حاوی مقدار زیادی پتاسیم است با اضافه کردن آن در برنامه غذایی تان برای کاهش وزنتان بسیار مفید است.

 

3. تقویت بافت های بدن

 

برای لاغری و کاهش وزن نیازی به خرید مکمل های ویتامین های شیمیایی برای کاهش وزن نیست، بلکه مصرف دانه های گشنیز به میزان کافی ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین B1، B5 و B6 و کلسیم بدن را تامین می کند. به خصوص محتوای بالای ویتامین C که با تقویت بافت ها و کاهش تمایل مویرگ ها به تجمع مایعات در بافت های بدن، در خارج کردن آب اضافی بدن موثر است. پس ویتامین C مانع احتباس آب در بافت های بدن می شود و آب را به سمت روده هدایت می کند.

 

فواید دمنوش اکالیپتوس

ابن سینا بازدید : 20 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

درخت اکالیپتوس درختی از تیره موردیها می‌باشد. ارتفاع آن از 30 میلی‌متر به ۱۴۵ متر و محیط تنه آن به ۲۵ متر می‌رسد. چوب این درخت بسیار سخت و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد و به راحتی از ساقه جدا می‌شود. رنگ برگ آن نیز بسته به سن درخت (در آغاز سبز مایل به آبی و به مرور زمان سبز مایل به سفید) است. دمنوش اکالیپتوس از برگهای آن تهیه می شود.

 

طبع: از نظر طب سنتی ایران اکالیپتوس طبیعتی گرم دارد.

 

به منظور استفاده استنشاقی از اکالیپتوس ، ۱۰-۵ قطره از روغن اکالیپتوس را با دو لیوان آب جوش مخلوط کرده و بخار آن را زیر یک حوله استنشاق کنید.

۵۰ گرم اکالیپتوس را با یک لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و روزانه دو بار از این دمنوش میل کنید.

منع مصرف اکالیپتوس

مصرف اکالیپتوس در کار در منزل دوران بارداری یا شیردهی ممنوع است. افرادی که مبتلا به التهاب معده یا روده یا التهاب مجرای صفرا هستند باید از مصرف عصاره برگ اکالیپتوس اجتناب کنند. هم چنین مصرف این گیاه برای کسانی که ناراحتی کبدی دارند ممنوع است. مصرف اکالیپتوس برای کودکان زیر ۶ ماه توصیه نمی شود. مصرف بی رویه عصاره این گیاه می تواند منجر به انواع شکم درد ، آسیب کبدی و کلیوی شود.

 

تداخل دارویی اکالیپتوس

روغن و عصاره اکالیپتوس می تواند اثر داروهایی را که برای درمان کمبود قند خون به کار می رود ، خنتثی کند.

 

فواید دمنوش اکالیپتوس

 

خواص دمنوش اکالیپتوس

اکالیپتوس خواص زیادی برای سیستم تنفسی دارد و برای درمان التهاب سینه ، ریه ها ، بینی و گلو به کار می رود و می تواند برخی از باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرد. استفاده موضعی از این گیاه درد روماتیسمی را تسکین می بخشد. اکالیپتوس زکام ( التهاب مخاط بینی ) ویروسی را تسکین می دهد و موجب روان شدن ترشحات می شود.

 

دمنوش اکالیپتوس

دمنوش اکالیپتوس

روش تهیه و طریقه مصرف دمنوش اکالیپتوس

برای تهیه دمنوش اکالیپتوس ، یک قاشق چایخوری برگ های خرد شده اکالیپتوس را با ۱۵۰ سی سی آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید. سپس محلول را صاف کرده و روزانه ۴-۲ فنجان از دمنوش اکالیپتوس را بعد از غذا میل کنید.

جوشانده برگ اکالیپتوس به میزان ۱٫۲-۱ سی سی ، روزانه برای احتقان ( پر مایع شدن ) مفید است.

گیاهی معجزه آسا به نام برگ بو

ابن سینا بازدید : 15 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

برگ بو یک گیاه معجزه آسا برای درمان بیماری هاست. برگ بو در از بین بردن دیابت، فشار خون بالا، چربی بالا و درمان بی خوابی معجزه می کند. این خواص آن هم در ادویه ای که به فراموشی سپرده ایم.

برگ بو به صورت درختچه و درخت یافت می‌شود. معمولاً در تمام فصول سال سبز است و طول درخت‌های آن به ده متر هم می‌رسد. در بسیاری از مکان‌ها برای تزیین باغ‌ها استفاده می‌شود، اما استفاده‌ اصلی آن در آشپزی و به عنوان داروی گیاهی است.اصل این رستنی از منطقه‌ مدیترانه است و در تمام مدیترانه به عنوان عطر غذا از آن استفاده می‌شود.

 

مشخصات برگ بو

درخت آن همیشه سبز است و پوست آن خاکستری تیره و چوب آن خیلی سخت می‌باشد و دارای شاخه های انعطاف پذیر است در فارسی آن را درخت غار و باهشتان نامیده‌اند و دارای خواص گیاه درمانی زیادی می‌باشد.در ایران برگ بو را بیشتر به عنوان یک ادویه می‌شناسند و استفاده از آن هم کمتر در غذاها مرسوم هست. در صورتی که برگ بو به جز استفاده خوراکی، استفاده های دارویی و باغبانی هم دارد و یک گیاه بسیار مفید و زیبا برای منازل به شمار می‌آید. برگ بو به نام‌های Laurel tree – Bay tree – Lauraceae - Bay leaf شناخته می‌شود.

 

ترکیبات شیمیایی و خواص برگ بو

میوه این درخت دارای اسانس روغنی فراری است که دارای مقدار زیادی اسید لوریک است. اسید لوریک از اسیدهای چرب است که به شکل متبلور سفید در می‌آید. در برگ‌های خشک برگ بو نیز از 3-1 درصد اسانس روغنی فرار بسیار معطر وجود دارد که از طریق تقطیر می‌توان استخراج نمود. در برگ‌های سبز گیاه نیز اسانس روغنی فرار وجود دارد. باید توجه داشت که برگ‌های خشکانده این درخت در آشپزی استفاده می‌شود و نه برگ‌های سبز آن، زیرا برگ‌های سبز ممکن است خواص منفی داشته باشند.

 

برگ سبز این گیاه بسیار خوشبو است و در زمانی هم که خشک می‌شود با رایحه‌ای دل‌پذیر همراه است. این گیاه ادویه‌ای حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی و ویتامین‌هاست که در سلامت انسان نقش مهمی را بر عهده دارند.

ویتامین C که در دفع رادیکال‌های آزاد و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد از مهم‌ترین ترکیب‌های موجود در این ادویه است.

همچنین ویتامین A موجود در این ادویه به قدرت بینایی فرد کمک می‌کند و در پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه و دهان نقش دارد.

وجود تعدادی از ویتامین‌های ب کمپلکس نظیر نیاسین، پیریدوکسین، پنتوتنیک و ریبوفلاوین در این ادویه در سنتز آنزیمی و عملکرد سیستم عصبی و تنظیم متابولیسم بدن نقش دارد.

از سوی دیگر این ادویه منحصر به فرد حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی نظیر مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیوم، روی و منیزیم است که در سلامت فرد نقش حیاتی بر عهده دارند.

برگ بو فواید زیادی در مقابله با انواع سرطان‌ها دارد.

منبع غنی ویتامین C، A، آهن، منگنز، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است. مصرف منظم آن در غذاها به سلامت جسم کمک می‌کند.

دارای خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است. خاصیت ضد آنتی اکسیدان آن با کمک کردن به بدن در تولید انسولین کافی، می‌تواند در درمان بیماری‌هایی مانند دیابت نیز موثر باشد.

آنزیم‌های موجود در آن با شکستن پروتئین‌ها و کمک به هضم غذا، علایم اختلالات گوارشی را کاهش می‌دهد و ناراحتی معده را درمان می‌کند.

ترکیبات موجود در آن، سردرد و حتی میگرن را درمان می‌کند.

اسیدفولیک موجود در آن مانع نقص جنین می‌شود.

آهن موجود در آن برای تولید گلبول‌های قرمز لازم است.

دمنوش برگ بو

 

علائم پیش از قاعدگی

سردرد

آرتریت

خر و پف

التهاب دردناک گوش

انقباض عضلات و اعصاب

اختلال در شکم و مشکلات دفع گاز

احتباس مایعات

حتما از خودتان می پرسید چگونه می توانیم از مزایای آن بهره مند شویم؟ یک روش استفاده از چای برگ بو است. با استفاده از آن می توانیم از تمام خواص آن بهره مند شده و به بهبود سلامت خود کمک کنیم.

 

 

طرز تهیه دمنوش برگ بو

آب را روی حرارت گذاشته تا به نقطه جوش برسد سپس 30 گرم برگ بو به آن اضافه کرده اجازه دهید چند دقیقه بجوشد. سپس حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید به آرامی سرد شود. دمنوش برگ بو را هر روز صبح به صورت ناشتا و در صورت تمایل به همراه عسل یا سایر شیرین کننده های طبیعی میل نمایید.

 

گیاهی معجزه آسا به نام برگ بو

 

امروزه بر تعدد افرادی که از بیماریهای مختلف رنج می برند افزوده می شود که مهم ترین آنها عبارتند از دیابت، فشار خون، بی خوابی، کلسترول و غیره.با این حال خیلی ها علاقه ای برای رفتن به بیمارستان نشان نمی دهند چون احساس بیماری بیشتری به آن ها دست می دهد. برگ بو خواص بسیار خوبی برای مبارزه با بیماری های خاص دارد. به خصوص برای مقابله با فشار خون، دیابت، بی خوابی، کلسترول و غیره.برگ بو یکی از عناصر مهم برای خوش طعم کردن غذاهاست ضمن این که مزایای بسیاری هم در طب طبیعی دارد. متاسفانه این ادویه بین مردم فراموش شده است.سایر بیماری هایی که برگ بو با آن ها مقابله می کند عبارتند از :

 

بی خوابی

افسردگی

درد عصب سیاتیک

عفونت های مکرر

خستگی عضلانی

عفونت دستگاه ادراری

ضعف و کمبود انرژی

بیماری روانی خفیف

التهاب مثانه

اسپاس

فواید مصرف پودرهای گیاهی هلسی (helsa)

ابن سینا بازدید : 9 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

پودرهای گیاهی هلسی محصول شرکت نوش داروی توسن سلامت هستند که از گزینش بهترین گیاهان و با در نظر گرفتن دُزاژ مناسب از مواد مؤثره آنها و پیش بینی حالات و اخلاط و امزاج مختلف در بیماران و همچنین اطلاع از سایر دانش های وابسته به طب سنتی و پزشکی جدید توانسته است محصولاتی را ارائه نماید که تأثیرات مثبت و قابل توجهی برای حل مشکلات مردم از خود نشان دهد . با این مقاله از مجله دلگرم با ما همراه باشید تا به طور مختصر به فوائد پودرهای گیاهی هلسی بپردازیم .

 

پودر گیاهی ضد لک صورت هلسی (فیس صورتی)

موارد مصرف: براي تيرگي پوست به علل مختلف اعم از تغيير مزاج، مصرف بيش از حد لوازم آرايشي، مصرف برخي داروهاي شيميايي و از بين برنده منافذ پوستي و ناصافي و ناهمواري سطح پوست به علل ژنتيكي يا محيطي، مثل جوش صورت، زردي چهره، سياهي زير چشم، لك، كك و مك توصيه مي‌گردد.

طريقه مصرف: روز در میان ۱ ساشه را با آب لیمو یا شیر خمیر نموده، مدت ۲۰ دقیقه بر چهره بگذارید.

موارد منع مصرف: قبل از مصرف، مقداری از دارو را خمیر نموده، روی پوست بازو تست نمائید، در صورت بروز حساسیت، دارو مصرف نشود.براي افراد با سابقه حساسيت شديد پوست صورت، توصيه نمي‌گردد.

نكات قابل توصيه: كساني كه مي‌خواهند براي رفع لك و كك و مك صرفاً از اين گرانول به عنوان ماسك استفاده كنند بايد به طور مداوم مصرف ۶ ماهه داشته باشند چون مصرف كوتاه مدت و دوره‌اي مابقي پوست را سفيد‌تر كرده و كك و مك‌ها واضح ‌تر ديده مي ‌شوند. گرچه بتدريج آنها نيز كم‌ رنگ‌تر مي‌شوند پس بايد پيوسته و طولاني مدت مصرف شود.

براي نتيجه بهتر، استفاده از کرم های رازيانه، كاسنـي، ماستيـك و قـرص ليـور هلسی توصيـه مي‌گردد. طول مدت درمان ۶ تا ۸ ماه مي‌باشد.

 

فواید مصرف پودرهای گیاهی هلسی (helsa)

 

پودر گیاهی تقویت باء هلسی (آنتی ایمپوتنسی)

موارد مصرف: تقويت نيروي جنسي مردان.

افزايش ميل جنسي، افزايش قدرت نعوظ، افزايش ميزان اسپرم و باردار کنندگی.

مقدار و طريقه مصرف: هر روز محتوي يك ساشه را در شربت عسل مخلوط كرده و هر ۸ ساعت بهم بزنید و يك سوم آن را ميل نمائيد. افرادي كه اين دارو را با هدف افزايش ميل جنسي و قدرت نعوظ مصرف مي نمايند طول درمان ۲ تا ۴ ماه توصيه مي گردد و افرادي كه با هدف افزايش اسپرم، دارو را مصرف مي كنند، در صورت تحمل كردن دارو، مي توانند ۵ /۱ ساشه روزانه مصرف نمايند، منوط به اينكه قرص ليور هلسی را به عنوان مصلح دارو نيز مصرف نمايند.

عوارض جانبي: در صورت مصرف بيشتر از حد تعيين شده در افراد گرم مزاج شديد (صفراوي مزاجان حاد) ممكن است سبب سردرد شود.

نكات قابل توصيه: بيماران ديابتي، محتوي ساشه را با آب يا هر مايع گوارايي مصر ف نمایند. در صورت مصرف بيش از ۲ ماه در افراد صفراوي مزاج در صورت بروز سردرد، مصـرف گرانـول یــا قــرص ليــور هلسی توصيه مي شود. در صورت بروز اشكال به پزشك معالج مراجعه شود .

 

 

پودر گیاهی بند آورنده حیض هلسی (ضد خونریزی)

موارد مصرف: براي تمامي خونريزي هاي زنانه، خونريزي بواسير (دارو بايد با آب رقيق شود) قطره قطره ادرار كردن، ترشحات عفوني، كوئيت (نزديكي دردناك) توصيه مي گردد.

طريقه مصرف: هر ۱۲ساعت یک ساشه را در ۱/۵لیوان آب جوشانده تا یک لیوان باقی بماند، صاف کرده و ۲ قاشق بتادین اضافه کنید، سپس در آن نشسته یا وارد بدن نمائید. (با استفاده از دستگاه دوش واژینال، که بایداز داروخانه تهیه نمائید).

 

موارد منع مصرف: در صورت حساسيت و تغيير PH محيط واژن مي‌توانيد بتادين را حذف نمائيد.

نكات قابل توصيه: براي نتيجه بهتر، استفاده از گرانول كمپلكس اي ـ اچ هلسی توصيه مي‌گردد. دختر خانم‌ها از مصرف دارو با دوش واژينال اجتناب نمايند.

عوارض جانبي: عارضه جانبي خاصي ندارد.

 

 

پودر گیاهی ضد سنگ کلیه هلسی (رنال)

موارد مصرف: براي از بین بردن و خرد کردن انواع سنگ‌هاي كليه و مثانه و عفونت‌هاي سيستم ادراري، نارسائي عملكردي كليه توصيه مي‌گردد.

طريقه مصرف: هر ۶ ساعت نصف ساشه را در ۱/۵ لیوان آب به مدت ۲ دقیقه بجوشانید، صاف کرده، میل کنید.

نكات قابل توصيه: دوره درمان ۲۰ روز تا يك ماه است. براي كودكان ۸ تا ۱۵ سال، يك دوم دز و در اطفال زير ۸ سال يك چهارم دز توصيه مي‌شود. اگر مشكل، سنگ كليه است با سونوگرافي چك شود، اگر سنگ دفع نشد دارو تكرار شود. این دارو می تواند سنگ های تا اندازه ۹ـ ۸ ميليمتر را در صورتیکه از نوع شاخ گوزني نباشد دفع كند، منوط به اينكه همراه اين دارو جوشانده هندوانه ميل شود و هر ۸ ساعت ۵۰ طناب بزند يا فعاليت مشابه انجام پذيرد. یک سير خار خاسك و يك عدد هندوانه متوسط را با يك ليتر آب مخلوط کرده و ۱۵ دقيقه جوشانده شود، عصاره آن را صاف کرده و به دفعات ميل نمایید. همچنین روزانه ۲ قاشق عسل مصرف گردد.

موارد منع مصرف: در انسداد مجاري ادراري منع مصرف دارد. افراد مبتلا به كم خونی براي مصارف بالاي ۲۰ روز بايد حتماً همراه اين دارو از قرص آنتی آنمی (ضد کم خونی) هلسی استفاده نمايند. زنان باردار نیز از مصرف این فرآورده خودداری نمایند.

عوارض جانبي: عارضه جانبی خاصی ندارد، بلكه افزايش توان جنسي در آقايان، تصفيهخون و اصلاح اختلالات کبدی و زيبايي پوست، تقويت عمومي بدن و رفع تحريكات پوستي،از اثرات مشهود این دارو می باشد.

 

پودر گیاهی هلسی

 

پودر گیاهی ضد سر درد هلسی (بخور گل سرخ)

موارد مصرف: براي درمان انواع سردردهاي ميگرني، سردرد عصبي، سردرد ناشي از نور آفتاب و بي خوابي و سردردهاي گوارشي توصيه مي گردد.

طريقه مصرف: قبل از خواب ۳ ساشه را در ۱/۵ لیوان آب بهمراه ۲ یا ۳ گندم جوهر نعنا به مدت ۱۰ دقیقه بخور دهید.

نكات قابل توصيه: طول مدت درمان ۲ تا ۴ ماه مي باشد. براي افراد ۸ تا ۱۵ سال نصف دز و براي اطفال زير ۸ سال يك چهارم دز توصیه می گردد و براي نتيجه بهتر، استفاده از گرانول سداتيو و سينوزيت هلسی توصيه مي گردد.

اگر بطور اشتباه، دارو خورده شود هیچگونه خطری متوجه بیمار نیست.

موارد منع مصرف: افراد با سابقه epistaxis (خون دماغ) با دقت مصرف كنند.

عوارض جانبی: عارضه جانبی خاصی ندارد اما دارای اثر ضد افسردگي، شادابـي ,چهره، تقويت دستگاه عصبي و آرام بخشی مي باشد.

 

مزایای داروهای گیاهی هلسی

دارو گیاهی برعکس داروهای شیمیایی حاوی تعداد بسیاری ماده می باشند که همگی با سرشت و طبیعت وجود انسان سازگارند. در عصاره گیاهان گاهی تا بیش از هزار ماده با درصد های متفاوت وجود دارند که بعضی مواد اصلی و بعضی دیگر فرعی می باشند. بسیاری از مواد فرعی در جلوگیری از عوارض جانبی مواد اصلی موثرند.

گیاهان دارویی به علت سازگاری بهتر با بدن دارای عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به مواد سنتزی هستند. شرکت دارو گیاهی هلسی تولید کننده داروهای گیاهی در پنج دسته پودر گیاهی ، قرص گیاهی، کرم گیاهی ، پماد گیاهی و روغن گیاهی می باشد که ادامه به پودرهای گیاهی هلسی می پردازیم.

 

داروگیاهی

 

 

پودر گیاهی ضد پیسی و بهق هلسی (درمان پیسی)

 

موارد مصرف: برای انواع پیسی (برص یا وتیلیگو) که به صورت لکه های سفید وانواع بهق که به صورت لکه های پهن و گسترده و قهوه ای ظاهر میشوند، مفید می باشد.

مقدار و طريقه مصرف: محتوی هر ساشه را با ۱ الی ۲ قاشق عسل (بسته به وسعت موضع) خمیر کرده و بر موضع، ضماد نمائید. در صورت عدم حساسیت، می توان زمان ماندگاری آن را بیشتر کرد و حداقل آن ۴ ساعت باشد.

عوارض جانبي: ندارد.

نكات قابل توصيه: برای دستیابی به نتیجه بهتر، از گرانول سداتیو، قرص وارمر (به صورت خوراکی)، روغن ب کمپلکس با گرانول وارمر هلسی به صورت ماساژ موضعی، استفاده نمائید و در صورت بروز آثار گرمی، قرص لیور هلسی را مصرف نمایید.

 

پودر گیاهی ضد ریزش موی سر هلسی (آلوپسیا)

موارد مصرف: براي ريزش مو و تقويت ريشه مو به هر دليل، محيطي يا فردي و ارثي توصيه مي‌گردد.

طريقه مصرف: روز در میان ۱ ساشه را در یک لیوان شیر ۲ دقیقه بجوشانید، پس از سرد شدن، یک تخم مرغ اضافه نموده و با لوسیون حاصل، ۲ تا ۳ دقیقه آرام ریشه مو را در حمام ماساژ دهید سپس بشوئید.

نكات قابل توصيه: طول دوره درمان ۲ ماه مي‌باشد.

براي نتيجه‌ بهتر، استفاده از روغن تقويت موی هلسی توصيه مي‌گردد.

موارد منع مصرف: پسوريازيس كه در موضع سر باشد.

عوارض جانبی: عارضه جانبی خاصی ندارد، اما علاوه بر جلوگيري از ريزش مو، باعث رويش و بلند شدن مو و از بين بردن هر نوع شوره، قارچ و باكتري در پوست سر مي‌شود.

 

 

پودر گیاهی مورت هلسی (کمپلکس ای اچ)

موارد مصرف: براي كنترل و جلوگيري از خونريزي‌هاي بيش از حد در زنان توصيه مي‌گردد.

طريقه مصرف: بسته به میزان خونریزی هر ۸ ساعت محتوی نصف تا ۳ ساشه را با شربت عسل رقیق کرده و میل نمائید.یا در ۱ الی ۲ لیوان آب به مدت ۵ دقیقه جوشانده،میل نمایید.

نكات قابل توصيه: كمپلكس اي اچ به عنوان كمك درمان براي خانم‌هايي كه لكه بيني دارند محسوب می شود. در ضمن مي‌توانيد این دارو را بدون جوشانيدن با آب، با ماست يا آبميوه يا به صورت كفه ميل كنيد. لازم به ذكر است كه اگر يك ساشه از اين تركيب را با نصف پيمانه نمك در نصف ليوان آب هم زده و دهان را شستشو دهيد، خونريزي دندان و لثه قطع مي‌شود.

موارد منع مصرف: اين دارو در خانم‌هايي كه دچار ميوم و يا تومورهاي بدخيم بوده اثر درمانی نداشته و تنها اثر كنترل كنندگي دارد.

عوارض جانبي: عـوارض جـانبـی خاصـی نـداشتـه و اثـرات مثبـت آن شفـافيت و زيبايي پوست و چشم، اصلاح مزاج خوني و سـوداوي و در نتيجـه بـرطـرف شـدن حالت تيرگي و گر گرفتگي چهره و از بين رفتن غلظت خون می باشد.

خواص دارویی و درمانی دمنوش گل پنیرک

ابن سینا بازدید : 13 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

پنیرک گیاهی است علفی ، پایا و چند ساله که ارتفاع آن به ۶۰ سانتی متر نیز می‌رسد. برگ‌های آن این گیاه خودرو و حالت دایره ای و دندانه دار دارد و گل‌های آن بنفش رنگ و کوچک هستند. قسمت مورد استفاده گیاه پنیرک، برگ و گل آن می‌باشد.دمنوش گل پنیرک با طعمی ملایمی که دارد میتواند بدون شیرین کننده هم اغلب ذائقه ها را راضی کند. این بسته به سلیقه ی شماست. 

 

طرز تهیه دمنوش گل پنیرک

 

 

یک قاشق غذا خوری گل پنیرک را در یک قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد روی آن می ریزیم و اجازه می دهیم که به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

طرز تهیه دمنوش گل پنیرک

 

یک قاشق غذا خوری گل پنیرک را در یک قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد روی آن می ریزیم و اجازه می دهیم که به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

 

موارد منع مصرف دمنوش گل پنیرک

افرادی که سابقه آلرژی به گیاهان دارویی دارند باید در مصرف پنیرک احتیاط نمایند.

بیماران مبتلا به دیابت و یا افرادی که بدنشان به تغییرات قند خون حساسیت نشان می دهد، باید با توجه بیشتری این گیاه را مصرف نمایند، زیرا ممکن است سبب کاهش قند خون گردد.

خواص دارویی و درمانی دمنوش گل پنیرک

 

خواص درمانی گل پنیرک

 

طبیعت: از نظر طب سنتی ایران این گیاه طبیعتی معتدل و تا حدودی سرد و تر دارد.

 

دمنوش گل پنیرک برای عفونت‌های مثانه، اسهال خونی موثر است.

دمنوش آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌های تنبلی هستند، توصیه می‌شود.

دم کرده گل ها یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان برطرف کننده تورم دهان و گلو مصرف می شود.

انسداد مجاری کبد را باز می کند و موجب ازدیاد ترشح ادرار می شود.

همچنین تأثیر آن در درمان سرماخوردگی تأیید شده است.

 

البته به علت اینکه بیشتر خواص دارویی دارد بهتر است که با عسل شیرین شدود.د منوش گل پنیرک با طعمی ملایمی که دارد میتواند بدون شیرین کننده هم اغلب ذائقه ها را راضی کند. این بسته به سلیقه ی شماست. البته به علت اینکه بیشتر خواص دارویی دارد بهتر است که با عسل شیرین شدود.

 

 

موارد منع مصرف دمنوش گل پنیرک

افرادی که سابقه آلرژی به گیاهان دارویی دارند باید در مصرف پنیرک احتیاط نمایند.

بیماران مبتلا به دیابت و یا افرادی که بدنشان به تغییرات قند خون حساسیت نشان می دهد، باید با توجه بیشتری این گیاه را مصرف نمایند، زیرا ممکن است سبب کاهش قند خون گردد.

خواص شگفت انگیز سقز (کندر) و روغن سقز (تربانتین)

ابن سینا بازدید : 7 پنجشنبه 11 دي 1399 نظرات (0)

سقز یا کندر از جمله مفید ترین گیاهان دارویی است که مصرف آن فواید بسیاری را برای سلامت فرد به دنبال دارد. قسمت اصلی این گیاه که مورد استفاده قرار می گیرد شیره این گیاه است که مصارف بسیاری را در طب سنتی و صنایع غذایی دارد. در ادامه با دلگرم همراه باشید.درخت سقز یا بنه که در مناطق کرد نشین آنرا (ون) می خوانند بیشتر در قله های مرتفع و پرتگاه ها و مناطق دوردست می روید. سقز خام صمغی کاملا طبیعی به رنگ سبز خیلی روشن ، غلیظ و بسیار چسبنده است .

 

سقز یا بنه چیست؟

 

کاربرد سقز در صنایع

کاربردهای دیگر سقز، در صنایع ساخت چسب، لاک، صنایع رنگ، صنایع پلیمری و صنایع داروسازی است، همچنین به عنوان املسیون در تهیه روغنهای چاپ، پارکت و کفپوش از آن استفاده می‌شود. کلوفان خام موجود در این صمغ، به عنوان حجیم کننده و پرکننده صمغ های گران‌بها، آهار کاغذ، چسب و از مشتقات آن در روغن‌های معدنی، مرکب چاپ روزنامه‌ها، محلول‌های چسبی، روغن‌های کابل، مایع جوشکاری، کف پوش، تهیه رزینات فلزی، صنایع کاغذهای اختصاصی، رنگ‌های سرامیکی و … است.

 

مضرات سقز

زیاده روى در خوردن میوه بنه و سقز، باعث زخم شدن دهان و کم اشتهایى می‌شود.

 

دستور مصرف روغن سقز (تربانتین) شفای کردستان

دستور مصرف خوراکی: روزی ۲ بار وسط هر وعده غذایی ۵ تا ۱۰ قطره میل شود.

دستور مصرف موضعی: به میزان لازم روز موضع درد ریخته و چند دقیقه ماساژ دهید.

موارد احتیاط و منع مصرف: مصرف در زنان باردار، خردسالان و کسانی که فشار خون پایینی دارند ممنوع است.

خواص شگفت انگیز سقز (کندر) و روغن سقز (تربانتین)

 

که استفاده های دارویی فراوانی داشته و از قدیم الایام در درمان بسیاری از ناراحتی های گوارشی کاربرد داشته است . مهمترین مراکز رشد این درخت دامنه های زاگرس، کردستان و فارس و هرمزگان می باشد که مرغوبترین نوع آن در کوه های کردستان می روید. روغن تربانتین مایعی است روغنی که از تقطیر انگم انواع درختان بدست می‌آید و مصارف صنعتی و دارویی دارد. ماده آلی آنها از گروه ترپن‌ ها هستند و ساختار مولکولی گوناگون دارند. یکی از منابع اولیه تربانتین، تهیه انگم از درخت پسته کوهی است.

 

سقز یا بنه چیست؟

 

خواص و فواید سقز

مسهل

ضد نفخ

هضم کننده غذا

خوشبو کننده نفس

مسکن درد مفاصل

کاهنده فشار خون

ضد ترش کردن معده

درمان یبوست

پاکسازی معده

جلوگیری از پوسیدگی دندان و جلای آن

تقویت چشم و درمان کچلی

سقز یا بنه چیست؟

 

معمولا از تنه این درخت در فصل پاییز به طور طبیعی یا با ایجاد شکاف صمغی خارج می‌شود که در فارسی به آن سقز گویند و در ساخت آدامس مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین خواص درمانی و صنعتی بسیاری دارد. نام‌های دیگر سقز، بنه و پسته کوهی است. درخت سقز از تیره پسته‌ایان بوده با ارتفاع ۲ تا ۷ متر که گاهی به ۹ متر هم می‌رسد و معولا در کوهستان‌های با آب و هوای نه چندان سرد می‌روید. عمر درخت سقز طولانی بوده در بعضی مناطق ایران درختهایی با عمر ۱۵۰۰ سال یافت می‌شود و در حال حضر جزو لیست درختان حفاظت شده قرار دارد.

 

قسمتهای مورد استفاده درخت سقز، میوه، برگ، صمغ و گالهای گیاه است. سقز داررای تربانتین و کلوفان است که از درجه خلوص بالایی برخوردار می‌باشد. به طور کلی سقز جزو دسته صمغ‌هایی قرار می‌گیرد که دارای خواص دارویی، خوراکی و صنعتی فراوان است و در طب سنتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. طبع تازه آن گرم و خشک است و خشک شده آن خیلی گرم و خشک میباشد.

تعداد صفحات : 6

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 54
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 29
 • باردید دیروز : 5
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 44
 • بازدید ماه : 125
 • بازدید سال : 794
 • بازدید کلی : 949